Blog

Blog

Orzeł czy...

Kura?


Kiedyś usłyszałam historyjkę o orle i kurach. Nie pamiętam kto był autorem tej historyjki i nawet nie jestem pewna, czy jej trochę nie przekręcę opowiadając ją tutaj. Jeżeli tak to autora przepraszam.

Otóż był sobie kiedyś mały orzeł, który wypadł z gniazda. Znalazła go kura i przygarnęła do siebie. Orzeł wychowywał się wśród kur. Chodził jak kury, dziobał jak kury, spał jak kury. Zachowywał się jak kura. Pewnego razu gdy byli razem z kurami na podwórku zauważyli orła lecącego wysoko po niebie. Wtedy ten orzeł zaadoptowany przez kury uniósł głowę i powiedział, że to tak wspaniale być takim dostojnym ptakiem i latać po niebie, wysoko. Na to kura obok odpowiedziała- " Gdzie nam tam do takiego orła. My zwykłe kury jesteśmy". I dziobali sobie te ziarenka dalej z ziemi.

Ta historyjka przychodzi mi zawsze do głowy gdy myślę o niskiej pewności siebie. Gdy myślę o klientach, którzy przychodzą do mnie i są orłami, ale sami siebie widzą jako kury. Widzą tak siebie gdyż tak zostali wychowani, tak im wmówiono i w to uwierzyli. Oczywiście nikt nie zrobił tego w złej intencji- wręcz przeciwnie- wszystko było robione dla ich dobra, aby poczuli się bezpiecznie i pewnie jako kury.

Gdy przychodzi moment gdy kura musi być orłem zaczyna często pojawiać się niepewność siebie, zwątpienie oraz wszelkie rady i porady innych kur. I wtedy tylko od tej osoby zależy czy będzie chciała zostać orłem wśród kur i udawać, że jest kurą, tęsknić za rozległym niebem i wolnością, czy odważy się być sobą, czyli orłem. Jeżeli już się odważy to czeka ją ciężka praca, przeciwstawienie się innym kurom, poczucie braku wsparcia od innych kur, ale jest to proces wart tych ciężkich momentów. W pewnym momencie ta udawana kura znajdzie inne orły i tam uzyska to czego zabrakło w kurniku, będzie mogła być prawdziwym orłem i cieszyć się wolnością.

Nie pamiętam jak zakończyła się historyjka o orle...

Wiem jak kończą się historie moich klientów, którzy przychodzą do mnie na sesje coachingowe. I muszę Ci powiedzieć, że moment, w którym zdają sobie sprawę ze swojej mocy, możliwości, wielkości jest dla mnie najwspanialszym momentem w pracy, którą wykonuję.

Zapytam więc wprost: Czy chcesz być Orłem, czy Kurą?

Zarezerwuj już dzisiaj wstępną sesję coachingową gratis!