Jak wdzięczność                         może Ci pomóc w życiu?

19-05-2020

Co to jest wdzięczność?

Czy może Ci ona pomóc w życiu? Jeżeli tak to w czym?

Jak się jej nauczyć?

Jak ją praktykować?

Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

"Żyć to znaczy okazywać wdzięczność za słoneczny blask i miłość, za ciepło i czułość, których jest tak wiele w ludziach i rzeczach." - Phil Brosmans 


Czym jest wdzięczność?

Według Wielkiego Słownika Języka Polskiego:

Wdzięczność to:

"Stan psychiczny występujący, gdy chcemy powiedzieć lub zrobić coś miłego komuś, kto wcześniej zrobił coś dobrego dla nas."

Bardzo lubię tę definicję, ale dodałabym do niej kilka słów.

Wdzięcznośc jest definiowana jako uczucie, emocja, nastrój która pojawia się w momencie gdy zostaliśmy przez kogoś obdarowani lub gdy ktoś nam wyświadczył przysługę, ale również w momecie gdy dostrzegamy coś co nas otacza, a wcześniej tego nie zauważaliśmy i zaczynamy doceniać obecność tego- słońce, kwiaty, las.

Wdzięczność jest powiązana z radością, zadowoleniem, szczęściem i dumą.

Czemu służy wdzięczność?

Według badań psychologicznych odczuwanie wdzięczności pozwala na:

 • większe odczuwanie pozytywnych emocji,
 • poprawę zdrowia,
 • budowanie silniejszych relacji- badania przeprowadzone na parach wykazały, że osoby, które wyrażały wobec siebie wdzięczność każdego dnia, po pewnym czasie nie tylko miały bardziej pozytywny stosunek do swojego partnera, ale również łatwiej wyrażały swoje potrzeby, obawy wobec drugiej osoby
 • W pracy, gdy managerowie mówią "dziękuję" do pracowników powoduje to większe zaangażowanie I włożenia większego wysiłku w pracę.
 • Docenienie tego co mamy zamiast skupienia się na tym co nam brakuje. Czyli zamiast zastanawiać się nad tym I cierpieć z powodu braku niebieskiego Porsche przed domem zastanowić się nad tym co mam I doecnić to co mam.
 • odczuwanie mniejszego stresu,
 • zmniejszenie bezsenności,
 • zbudowanie silniejszego systemu immunologicznego,
 • osiąganie lepszych wyników w pracy lub na studiach.

Badania pokazują, że określone obszary móżgu są zaangażowane w wyrażanie wdzieczności. Skany mózgu wykazały, że u osób wyrażających wdzięczność następują długotrwałe zmiany w korze przedczołowej tak iż podwyższa to wrażliwość tej części na odczuwanie wdzięczności w dalszym życiu.

Jak widać warto być wdzięcznym.

Jakie są sposoby na bycie wdzięcznym?

1.       Rodzina, przyjaciele

Już samo przebywanie w towrzystwie bliskich, kochanych Ci osób powoduje, że odczuwasz większą wdzięczność. Spotykaj się więc z nimi, dziel się swoimi problemami, radościami, przeżyciami, wdzięcznościami.

2.       Napisz list

Raz na miesiąc napisz do kogoś list w, którym wyrazisz swoją wdzięczność. Możesz wyrazić jak jesteś szczęśliwa dzięki tej osobie I jak doceniasz to co dla ciebie zrobiła.

Wyślij lub dostarcz ten list osobiście, a zobaczysz co się stanie😊

Nie zapomnij razna jakiś czas napisać listu do siebie

3.      Podziękuj komuś.

Nie masz czasu na pisanie listu? Podziękuj komuś w myślach za to co ta osoba dla Ciebie zrobiła.

Może jeszcze lepiej - zaproś tę osobę na kolację, obiad, śniadanie, kawę, ciastko- cokolwiek- I podziękuj osobiście.

4.      Załóż dziennik

Codziennie odnotuj w tym dzienniku za co jesteś wdzięczny lub komu danego dnia. Możesz to również dzielić z kochaną osobą. Nie wypisuj jednak codziennie tego samego np. Jestem wdzięczna za moją rodzinę. Pisanie tego codziennie przez trzy tygodnie nie da Ci nic. Napisz specyfiznie za co jesteś wdzięczna- jestem wdzięczna za to, że mój mąż zrobił miśniadanie do łóżka. Bądź kreatywna! Zapisuj codziennie coś innego.

5.      Wymień dobre rzeczy

Raz na tydzień usiądź I wypisz kilka dobrych rzeczy, zdarzeń które Cię spotkały. Pisząc o tym pomyśl jakie uczucia to w Tobie budziło, co odczuwałaś, jak odczuwałaś, co odczuwało Twoje ciało?

6.      Pomódl się

Osoby religijne mogą codziennie podczas modlitwy wyrażać swoją wdzięczność.

7.      Medytuj

Jeżeli medytujesz spróbuj skupić się na wdzięczności za światło słoneczne, które ogrzewa Ci twarz, za wiatr, spokój itd.

8.      Zaangażuj wyobraźnię.

Wyobraź sobie co by było gdyby nie spotkały Cię w życiu te wszystkie dobre zdarzenia. Co by było, jak wyglądałoby Twoje zycie

9.       Dziękuję.

Naucz się dziękować. Jeżeli doświadczysz czegoś dobrego od kogoś, ktoś był dla Ciebie miły, pomocny, uprzejmy- podziękuj mu. Nie hamuj swoich odczuć. Bądź konkretna w swoim podziękowaniu- np. Dziękuję Ci bardzo za uważne przeczytanie mojego bloga I zwrócenie uwagi na poprawki, które muszą być naniesione. Pozwoliło mi to stworzyć o wiele bardziej interesujący tekst.

Ćwiczenie na praktykowanie wdzięczności:

The Naikan Reflection

"Naikan" oznacza "spojrzenie wewnątrz" I pochodzi z Japonii. Wykonanie ćwiczenia zajmuje około 10 minut. Każdy kto jest wyznawcą jakiejś religii lub nie jest wyznawcą żadnej religii może wykonywać to ćwiczenie. Polega ono na zastanowieniu się nad odpowiedziami na trzy pytania dotyczącymi konkretnej osoby I konkretnego zdarzenia.

 1. Co ta osoba mi dała? (dawanie)
 2. Co ja dałam tej osobie? (branie)
 3. Jaki problem wywołałam u tej osoby? (skrzywdzenie)

Zastanowienie się nad odpowiedziami na te pytania pozwala na większe odczuwanie wdzięczności I docenienie innych. Pozwala również odkryć jak u nas jest z dawaniem I braniem w kontaktach z innymi osobami.

Dziękuję Ci za przeczytanie tego tekstu, wktórym dowiedziałaś się czym jest wdzięczność, dlaczego jak warto ją praktykować oraz jakie są na to sposoby.


Jeżeli masz jakieś uwagi lub chcesz się ze mną podzielić za co jesteś dzisiaj wdzięczna-po prostu napisz.