Dlaczego warto przebaczać?

28-06-2020

Przebaczenie jest dwukierunkową drogą, bo ilekroć przebaczamy komuś, przebaczamy również samemu sobie. - Paulo Coelho

Nigdy Ci tego nie wybaczę.

Przystanęłam, pochyliłam się nad tym i zastanowiłam, czy tylko ta osoba mi nie wybaczy, czy również ja sama sobie nie wybaczę.

Czy łatwiej mi wybaczyć innym czy sobie?

Czy łatwiej mi wybaczyć sobie coś czego nie zrobiłam, czy coś co zrobiłam?

Jaka jest moja zdolność do wybaczania I dlaczego chcę wybaczać?

Ustalenie co leży u podstaw zdoloności do wybaczenia sobie lub innym może okazać się ciężką, głęboką pracą podczas której pojawią się takie emocje jak gniew, smutek, żal, strach. Nie jest łatwo stawić czoło takim emocjom. Nie jest łatwo przebaczyć.

Czasami zdarza się, że mówisz- nigdy jemu/ jej tego nie wybaczę. Na szczęście istnieje proces wybaczania. Jeżeli zdobędziesz się już na odwagę aby przez to przebrnąć to zapewniam Cię, że nie będziesz żałować.

Wybaczenie to największy prezent jaki możesz dać samej sobie.

Czym jest wybaczenie i jakie korzyści płyną z wybaczania?

Przebaczenie według mnie to zdolność do "odpuszczenia", do uwolnienia cierpienia, przykrości, bólu, zniewag, które spotkały Cię w przeszłości. W momencie gdy "odpuścisz" pojawi się miejsce na nowe życie. Wraz z tym zniknie chęć atakowania kogoś, zranienia, odwetu, zemsty.

Wybaczenie to taki detoks dla duszy.

Jednak przebaczenie nie oznacza zapomnienia. To, że komuś lub sobie wybaczysz nie oznacza, że zapomnisz co się wydarzyło lub, że zmienisz przeszłość. Przebaczenie nie oznacza, że dajesz zgodę na to co się wydarzyło I akceptujesz czyny takie jak przemoc, agresja, nękanie psychiczne lub fizyczne lub na to aby to samo wydarzyło się w przyszłości.

"[...] przebaczać wcale nie znaczy godzić się na wszystko."

Paulo Coelho

Przebaczenie nie oznacza również, że jesteś słaba, głupia lub naiwna. Wręcz przeciwnie. Tylko ludzie silni i odważni są w stanie przebaczać. Spójrz na Jana Pawła II, który wybaczył swojemu oprawcy. Nelson Mandela, który również przebaczył swoim oprawcom. Ile jest ofiar Holocaustu, którzy także wybaczyli nazistom? Czy nazwiesz ich osobami słabymi? 

Przebaczenie sprawia, że:

 1. Poczujesz się wolna, wolny.
 2. Pomoże Ci dalej żyć.
 3. Rozpocznie twój proces uzdrawiania.
 4. Usunie złość i chęć zemsty z Twojego serca.
 5. Nie pozwolisz danemu zdarzeniu, osobie przejąć panowania nad swoim umysłem i sercem.
 6. Osiągniesz spokój ducha.
 7. Osiągniesz moc przebaczania.
 8. Przebaczenie jest tak naprawdę najlepszą zemstą.
 9. Przebaczenie jest największym nauczycielem życia.
 10. Przebaczenie pozwala nam pozbyć się mentalności ofiary.
 11. Pozwala na zbudowanie nowych, zdrowych relacji z innymi.


Brak wybaczenia

Brak przebaczenia powoduje cierpienie, które cały czas w sobie nosisz. Takie cierpienie nie jest niczym dobrym dla Ciebie, twojego organizmu, twojego zdrowia psychicznego, fizycznego. Może powodować depresję, stany lękowe, niepokój, stres, PTSD. 

Cierpienie nie służy podnoszeniu poziomu Twojej życiowej energii. Póki nie wybaczysz póty będziesz cierpieć. Wyzbądź się lojalności wobec swojego cierpienia.

My ludzie mamy tendencję do przywiązywania się do cierpienia, opowiadania o nim, rozpamiętywania go- zobacz co mi się przytrafiło! Zobacz co on mi zrobił lub co ona mi zrobiła! Zgadzam się, że to było straszne co Ci się przydażyło, ale czy to naprawdę tylko to definiuje Ciebie? A co z resztą Twojego życia? To okropne wydarzenie zrujnowało jakąś część Ciebie lub Twojego życia, ale nie pozwól aby zawładnęło Tobą do końca Twoich dni. Wystarczy, że odebrało ci radość na tamten czas- teraz już nie musisz na to pozwalać.

Brak wybaczenia powoduje, że Twoja zdolność do rozwiązywania problemów oraz kreatywność maleje.

Przebaczenie wyzwala duszę. Dlatego jest w nim taka siła. - Nelson Mandela 

Przebaczanie to proces, na który trzeba dać sobie czas. Zatopić się w smutku, złości, żałobie, gniewie, strachu. Krzyczeć, wyć, rzucać poduszkami, rozbijać talerze, pisać najgorsze rzeczy w notatniku, wyrzucać z siebie wszystkie emocje połączone z daną, trudną sytuacją, skorzystać ze wsparcia terapeuty. Masz prawo odczuwać te wszystkie emocje, ale nie trzymaj ich w sobie przez dłuższy czas. To nie sprzyja Twojemu życiu, rozwojowi, spełnieniu na każdym gruncie. Powoduje jedynie, że czujesz się bezsilna i zawiedziona, czujesz się jak ofiara.

W procesie przebaczania dużą rolę może odegrać chęć zrozumienia drugiej osoby. Dlaczego postąpiła tak, a nie inaczej. 

Rodzice, którzy krytykują swoje dzieci być może odziwerciedlają postępowanie swoich rodziców, którzy ich krytykowali. Przyjaciel, który cię obraża lub krytykuje robi to być może z powodu niskiej samooceny. Były partner który cię zawiódł lub zdradził być może utknął w jakimś samodestruktywnym schemacie zachowań, które prowadzą do upadku wszelkich relacji. 

Zrozumienie zachowań nie oznacza ich akceptacji. Ich problemy powinny być przez nich rozwiązywane. Jednak chęć zrozumienia pobudek postępowania zamiast demonizowania ich może być poważnym krokiem w wybaczaniu.

Osoba, której wybaczasz może o tym nawet nie wiedzieć. Wybaczenie nie jest dla niej. Osoba, która wyrządziła Ci krzywdę może nawet nie być świadoma tego jak bardzo Cię skrzywdziła lub może Ci nie podziękować za Twój gest wybaczenia, ale to nic nie szkodzi gdyż wybaczenie jest czymś dla Ciebie. Uwolnienie się od złości, cierpienia, gniewu, strachu powoduje, że robisz miejsce na nowe, pozytywne emocje takie jak współczucie, miłość, radość życia.

Przebacza się nie dla dobra osoby, która nas skrzywdziła, ale dla samego siebie. - Alexandra Bracken

Ćwiczenie przebaczania możesz rozpocząć od tzw. lekkich przypadków. Czyli wybacz np. psu, to że pogryzł Ci Twoje ulubione buty, kotu, że podrapał kanapę. Zacznij od njaprostszych zdarzeń. Tak jak z grą na pianinie. Gdy rozpoczynasz naukę zaczynasz od najprostszych nut- dopiero w trakcie, z biegiem czasu przechodzisz do coraz trudniejszych utworów muzycznych tak aby na końcu grać całe symfonie.

Być może nie jesteś gotowa aby wybaczyć. I to również jest w porządku. Nie rób tego na siłę. Nie możesz sobie powiedzieć dzisiaj wybaczam i klik masz! Nie. Przebaczenie to proces, nie pospieszaj go. Przyglądaj się mu i zgłębiaj jego tajniki. Zobaczysz, przyjdzie ten moment gdy stwierdzisz, że jesteś gotowy na wybaczenie i wybaczysz i to będzie najwsapnialszy, najbardziej uwalniający moment Twojego życia.