5 przyczyn niskiej pewności siebie

2020-06-02

Pewność siebie jest cechą, z którą rodzi się każdy z nas. Jest to poczucie, że jesteśmy coś warci, że zasługujemy na odpowiednie traktowanie, miłość, szacunek, że jesteśmy w stanie osiągnąć pewne cele, które sobie postawimy.

Niska pewność siebie to negatywne uczucie wobec samej siebie zaprzeczające wszystkiemu o czym napisałam powyżej. Najważniejsze w niskiej pewności siebie jest to iż zazwyczaj nie jest adekwatna do rzeczywistości. Czyli postrzegamy siebie o wiele gorzej niż jest naprawdę.

Na utratę pewności siebie mają wpływ różne czynniki takie jak geny, rodzina, w której wychowaliśmy się, kultura, kraj, szkoła, otoczenie. To wszystko wpływa na to jak my widzimy samych siebie I jak nas postrzegają inni.

I chociaż wpłynęło na Ciebie wiele czynników zewnętrznych to od Ciebie zależy co z tym dalej zrobisz. A zrobić możesz dużo gdyż pewności siebie można się nauczyć.

Silny, pozytywny obraz samego siebie jest najlepszym możliwym przygotowaniem na życiowy sukces. 

[Joyce Brothers] 


Co ma wpływ na poziom pewności siebie?

Geny

Według badań około 25-50% naszej pewności siebie zależy od genów. Czyli to jak postrzegamy siebie jest w jakimś stopniu wrodzone. Produkcja serotoniny I oksytocyny jest uwarunkowana genetycznie, a jak wiemy odpowiadają one za poczucie szczęścia.

Podobnie ma się sprawa z naszym charakterem. Może się okazać, że jesteś osobą ostrożną, sprawdzającą kilka razy zanim coś zrobi, a w sytuacjach niepewności wycofującą się lub podchodzącą z dystansem. Może tak być. Nie każdy przecież musi rzucać się od razu na wszystko! Ale być może niekoniecznie jest to cecha, którą lubisz I która również wpływa na twoje poczucie pewności siebie.

Trauma

Traumatyczne wspomnienia z przeszłości bardzo wpływają na naszą pewność siebie. Jeżeli doświadczyłaś przemocy, nadużycia jakiegokoliwek rodzaju- fizycznego lub psychicznego to ma to ogromny wpływ na postrzeganie samej siebie. Takie przeżycia powinnaś oczywiście przepracować z osobą doświadczoną, zajmującą się określonego rodzaju traumami.

Rodzina

To jakich masz rodziców, jak Cię wychowali, jak Cię traktowali idzie z Tobą przez większość Twojego życia. Jeżeli miałaś wspierających rodziców, wierzących w Ciebie I umacniających wiarę w Ciebie to gratuluję! Dostałaś najpiękniejszy prezent od losu!

Niestety większość z nas nie ma takich dobrych doświadczeń z dzieciństwa.

Pamiętaj jednak, że Twoi rodzice robili co było w ich mocy aby być najlepszymi rodzicami. Niestety bardzo często popełniali błędy lub nie potrafili inaczej.

Porównywanie Ciebie do innych, krytykowanie Twojego zachowania, wyglądu, nie poświęcanie Ci czasu na przedyskutowanie Twoich problemów lub radości- czyli rodzaj ignorancji, ich problemy własne miały wpływ na kształtowanie się Twojej Pewności siebie.

Rówieśnicy

Dzieci czasami potrafią być okrutne. Być moż byłaś w dzieciństwie przezywana, wyśmiewana, dyskryminowana a nawet bita przez rówieśników. To również odciska piętno na Twoim życiu, postrzeganiu świata I tego jak świat postrzega Ciebie.

Takie nieprzyjemne wydarzenia obniżają poczucie własnej wartości I chęć dzielenia się takimi informacjami z innymi.

Media

Świat medialny kreuje obecnie taki wizerunek kobiety abyś poczuła jak duże braki masz np. W swoim ciele- zmarszczki, jesteś za gruba, za chuda, za...

Social media również przedstawiają wizerunek idealnych ludzi. Kobiety są szczęśliwe, mają czyste dzieci, cudownych, romantycznych mężów, czysto w domu I są zawsze uśmiechnięte, wypoczęte I cudownie zadbane. Tak, taki obraz może wywoływać negatywne uczucia co do siebie jeżeli niemasz czasu na to abypójścdo kosmetyczki a wieczorem padasz jak mucha po ciężkim dniu pracy.

Wyżej wymienione czynniki to tylko podstawy w budowaniu niskiej pewności siebie.

Istnieje jeszcze wiele innych faktorów przyczyniających się do niskiej samooceny:

- wygląd zewnętrzny- gruba, chuda, czarna, biała, wysoka, niska itd.

- finanse, stan majątkowy.

- pozycja społeczna, pochodzenie społeczne,

- problemy psychiczne np. depresja,

- choroby fizyczne, niepełnosprawność,

- nieudany związek,

- orientacja seksualna,

I jeszcze wiele, wiele innych.


Pamiętaj, że pewność siebie to stan Twojego umysłu I to Ty decydujesz o tym jaki ten stan będzie. Pewność siebie to Twoja własna opinia na swój temat.

Pewność siebie to stan, który czasami u każdego może być zachwiany z różnych przyczyn. Jeżeli jednak doświadczasz tego stanu notorycznie to masz problem. Nie pozwól aby ten problem obniżył Twój poziom życiowy.

Jeżeli chcesz sprawdzić swój poziom pewności siebie napisz do mnie, a wyślę Ci test który określi jak bardzo jesteś pewna siebie.

Jeżeli zaś chcesz popracować nad swoją pewnością siebie napisz lub zadzwoń I umów się na bezpłatne konsultacje.